Rodzaje wyścigów samochodowych w Polsce

Główne wyścigi samochodowe odbywające się w Polsce to oczywiście rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski. Jest to cykl całoroczny, w którym kierowcy rywalizują o tytuł Mistrza Polski. Inne wyścigi mające miejsce w naszym kraju wy wyścigi równoległe inaczej zwane Drag racing.

W Polsce spotkać można także Rallycros. Są to wyścigi odbywające się na zamkniętym torze. W jedynym wyścigu udział bierze jednocześnie kilku zawodników. Cały tor ma długość ok. 1 km. Wstępne są tak zwane biegi kwalifikacyjne a ostateczne finałowe. W naszym kraju należą one do jednych z najbardziej popularnych i lubianych przez widzów.

11.09.2012. 15:30

Organizacja wyścigów samochodowych

Organizacją wyścigów Formuły 1 zajmuje się federacja określana mianem FIA. Jest to coroczne, ogromne przedsięwzięcie, w którym biorą udział największe koncerny produkujące samochody. Specjalnie na tę okazję tworzone są tak zwane bolidy.

To w nich montowane są najnowsze rozwiązania technologiczne, które zawsze po jakimś czasie wprowadzane są do konstrukcji seryjnej. Organizacja tego typu wyścigów to nie tylko ogromna ilość pieniędzy wydana na opłacenie bolidów i ich kierowców, ale również reklamę. Po wielu latach działania owe wyścigi są jedną z najbardziej prestiżowych imprez sportowych na świecie.

04.08.2012. 16:25

Historia wyścigów samochodowych

predkosciomierz

Wyścigi samochodowe rozpoczęły się we Francji. Do pierwszego z nich doszło między Rouen a Paryżem w 1894 roku. Jeśli chodzi o samo określenie Grand Prix zostało ono zapożyczone od określanych tym mianem wyścigów konnych.

Samochody ścigały się, od kiedy je wynaleziono aczkolwiek wyścigi Formuły 1, takie, jakie znamy dziś zaczęły odbywać się dopiero po 1950 roku. Istotnym wydarzeniem są także organizowane od roku 1958 wyścigi dla konstruktorów aut. Obecnie organizacją wyścigów zajmuje się federacja FIA. Jej siedziba znajduje się w Paryżu. Wyścigi przyciągają rzesze pasjonatów szybkiej jazdy.

20.07.2012. 10:28